Rapport från styrelsemötet 9 mars

Avgränsningslinjerna på föreningens parkeringsplatser kommer att målas i under våren.

Det finns planer på att bygga en redskapsbord i närhet till södra uteplats. Styrelsen kommer att ta kontakt med stadsbyggnadskontoret för bygglov. En bod skulle innebära möjligheter till förvaring av trädgårdsredskap,stolsdynor, filtar, grillredskap samt vinterförvaring av samtliga trädgårdsmöbler.

Styrelsen beslutar att köpa in självgående gräsklippare.

Med anledning av att föreningsmedlemmar regelmässigt rastar sina hundar på gräsmattan mellan hus 1 och 2 beslutar styrelsen att sätta upp skyltar som påtalar att detta inte är tillåtet.

Städbolaget kommer att installera en tvättmaskin i föreningens ena tvättstuga för tvättning av sina egna redskap. Denna maskin ska inte användas av medlemmar eftersom där kommer finnas mycket grus och grov smuts från mopparna, men det innebär färre transporter och bättre kvalitet på städningen. Städbolaget kommer att kompensera föreningen för kostnader av vatten och el.

Styrelsen har fått in klagomål om högljudda fester och beslutar skicka ut information om vilka regler som gäller i föreningen.